Çadır kampı ile tatil yapmayı veya birkaç gün güzel bir kaçamak yapmayı hedefliyorsanız aklınızda bir soru vardır: Kamp yaparken nelere dikkat etmeli?

Kamp yaparken kullanılacak malzemelerden tutun da aktivite planlamalarına kadar bir sürü parametre çadır kampında rahat etmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle çadır kampı planlarınız dâhilinde ise bir plan ile yola çıkmak en mantıklısı olacaktır.

Tek başınıza bir kamp planlıyorsanız aktiviteye daha fazla yoğunluk verirken, toplu bir kamp planlıyorsanız da malzeme odaklı ilerlemenizde fayda olacaktır.

Çadır Kampı Hakkında İpuçları

Çadır kampı, kampta yapılacak eğlenceli şeyler bulduğunuz zaman hem doğa ile iç içe olmak hem de günümüz dertlerinden uzaklaşılmasını sağlamak gibi avantajlara sahip olduğu için keyifli ve sakin bir aktivite olarak görülebilir.

Bu anlamda daha önce fazlaca kamp aktivitesi yapmış olanların bu konu ile ilgili sunabilecekleri pek çok ipucu bulunmaktadır.

Genel olarak bakıldığında çadır kampının sorunsuz geçmesi için malzeme listesinin tam olarak yapılması ve gidilecek yere, kamp yapılacak mevsime uygunluk göstermesi konfor açısından en önemli nokta olarak görülebilir.

Bunun dışında çadır kampı için kamp lokasyonu gitmeden önce iyice araştırılmalıdır. Bu da güvenlik açısından oldukça önemlidir. Hatta güvenlik ve konfor konusundan çoğu kişinin önerisi ile kamp izni olan bir kamp alanı seçmeniz daha iyi olacaktır. Diğer etmenler kamp konusunda uzmanlaştıkça tamamlanacaktır. Fakat ilk etapta kesinlikle bilinmesi gereken ipuçları bunlar olarak değerlendirilebilir.

Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok şey bulunmaktadır. Bunların başında kampa giderken alınması gereken şeyleri doğru belirlemek ve bu doğrultuda uygun malzemeler satın almak geliyor.

Bunların yanında kampta yalnız olmak yerine bir arkadaş tercih edersiniz, zamanınızı daha kaliteli geçirebilir ve özellikle iş paylaşımı konusunda birbirinize güvenebilirsiniz.

Kampta yiyecekler doğal olduğu ve normalden çok daha fazla enerji harcanacağı için kampa gelirken yanınıza aldığınız yiyecekler konusunda dikkatli olmalısınız. Eğer bir kamp alanı tercih etmediyseniz, kamp kuracağınız yere, suya yakınlığına ve tuvalet bölgelerinin seçimine dikkat etmelisiniz.

Tüm bunlara ek olarak, ekstrem durumlar için yanınızda mutlaka bir ilkyardım çantası, kesici aletler ve yedek kıyafetler bulunması da önem arz etmektedir.

Kampta Yapılacak Eğlenceli Şeyler

Eğer bir kamp alanı tercih ettiyseniz zaten alan içerisinde sizlere sunulan pek çok doğa aktivitesi seçeneği bulunacaktır. Peki, sizler bunlara ek olarak neler yapabilirsiniz?

Genel olarak kampta yapılacak aktivitelere bakılırsa ilk olarak doğa yürüyüşleri ve keşifler akla gelmektedir. Bu kapsamda tercih ettiğiniz alandan güvenli şekilde uzaklaşarak ormanların içerisine karışabilir ve yeni dünyalar keşfedebilirsiniz.

Arkadaş grubu ile hareket ediyorsanız, kart ve kâğıt oyunları ile akşamları vakit geçirebilirsiniz. Bunun yanında derin sohbetler de hem kafa boşaltmak hem de ilişkileriniz güçlenmesi adına yararlı olacaktır.

Bunun yanında kendinizi bir izci gibi düşünerek yiyecek arayabilir, iz arayabilir veya pusula ile yön belirleme konusunda çeşitli aktiviteler üretebilirsiniz.

Kamp doğa ile iç içe olmak demek olduğu için hayal gücünüzü sınırsızca kullanarak kendinize pek çok eğlenceli aktivite için zemin hazırlayabilirsiniz.

Kamp İçin Pratik Fikirler

Yazın kamp yapıyorsanız sivrisinek ve böcekleri uzak tutmak için bir miktar kahveyi çadırınızın önünde yakabilirsiniz. Kokusu böcekleri uzak tutacaktır.

Bunun yanında hızlı bir şekilde ateş yakabilmek için mutlaka yanınızda sıvı tutuşturucu, çakmak ve metal kutu bulundurmalısınız.

Her zaman yedek kıyafet ve şarj aleti bulundurarak olası sorunların da önüne geçebilirsiniz. Bu ve bunlar gibi kamp için pratik fikirler üreterek sizler de keyifli bir kamp macerası yaşayabilirsiniz.

Similar Posts