Hem doğa ile baş başa vakit geçirip hem de lüksten ve rahatlıktan vazgeçmek istemeyenler için son zamanların sıklıkla tercih edilen tatil şekli Glamping kampı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Glamping, temel mantığı kamp şeklinde olan ama kamp çadırı değil, lüks bir otel odası şeklinde dizayn edilmiş büyük bir odadan oluşmaktadır denebilir. Bu kapsamda pek çok çiftlik, tatil alanı vb. yerler Glamping çadırı kurmakta ve burada misafirlerini ağırlamaktadırlar.

Her ne kadar lüks bir deneyim olsa da yine de içerisinde kamp fikrini barındırdığı için Glamping tatilinde de yanınıza almanız gereken bir takım eşya ve malzemeler bulunmaktadır. Peki, bu malzemeler nasıl seçilmelidir ve neler olmalıdır?

Yaz Tatilleri İçin

Yaz tatili için Glamping çadırında kalmayı tercih ettiyseniz, her ne kadar konforlu bir alanda konaklayacak olsanız da kişisel olarak yanınıza almanız gereken şeyler olacaktır.

Bu anlamda öncelikle mesele kamp mantığı olduğu için konaklayacağınız süre boyunca yemek için malzemelerinizi yanınızda getirmelisiniz. Bazı glamping alanlarında mutfak mevcut olduğu gibi bazılarında da sabah kahvaltısı ve akşam yemeği seçenekleri sunulabilmektedir. Bu anlamda gideceğiniz yeri önceden teyit etmeli buna göre malzeme götürmelisiniz. Çünkü yemeklerinizi siz pişireceksiniz.

Diğer bir mesele de yaz tatilinde deniz ve havuz gibi aktiviteler olduğu için bikini, mayo, duş jeli, şampuan, havlu gibi kişisel malzemelerinizi yanınızda getirmelisiniz.

Doğa ile iç içe ve kamp mantığında hareket edeceğiniz için dilerseniz verandada yıldızları izlemek için katlanır masa ve sandalye de temin edebilirsiniz.

Kış Tatilleri İçin

Kışın Glamping kamp alanlarından birini seçtiyseniz de yapmanız gerekenler yiyecek konusunda yaz hakkında bahsettiklerimiz ile aynı olacaktır. Bunun yanında yapılar soğuğa karşı korunaklı olsa da ısınmak için fazladan kıyafet getirmeniz önemlidir.

Kalın kıyafet seçiminizin ardından yine uyurken üşümemek adına ekstra battaniye ve yorgan bulundurmanız da işinize yarayabilir.

Bunun dışında kışın doğa aktiviteleri daha zor gerçekleştirilebildiği ve daha kısıtlı olarak yapıldığı için yapının içerisinde keyifli vakit geçirebilmek adına teknolojik aletlerden uzak ama sizleri eğlendirebilecek oyunları da yanınızda getirebilirsiniz.

Bunun dışında yine duş için havlu, duş jeli ve şampuan getirmeniz sizler için iyi olacaktır.

Glamping Kamp İçerisinde Neler Bulunur?

Glamping için yanınıza almanız gerekenleri, içerisinde mevcut özellikleri bilerek şekillendirebilirsiniz. Bu kapsamda genel olarak bir Glamping yapısı içerisinde kamp mantığı içerisinde hazırlanmış fakat konforu da elden bırakmayan bir dizayn misafirlere sunulmaktadır.

Bu kapsamda Glamping yapıları içerisinde yatak, yastık, yorgan, ışıklandırma, ısınma düzenekleri, tuvalet, banyo ve bazen de mutfak bulunmaktadır. bu anlamda kamp kapsamında ihtiyaçlarını dışarıda gidermektense ev konforunda bunları sağlamayı sunan bu yapılarda, eğlenmek için yapıdan çıktığınız an doğaya karışabilir ve kamp alanında yapacağınız etkinleri gerçekleştirebilirsiniz.

Glamping Kamplar Tatil İçin Kullanışlı Mı?

Tatil için doğayı tercih edip, lüks anlayışından da vazgeçemeyenler, sıcak ve soğuktan fazlaca etkilenmeden, sakin ve az efor ile vakit geçirmek isteyenler için Glampingler oldukça kullanışlı bir kamp çeşidi olarak bilinmektedir.

Bu anlamda kamp yapmak isteyen ama kamp içerisinde yaşanması muhtemel yaşamsal zorlukları da deneyimlemekten uzak duranlardansanız sizler için de bu tatil çeşidi oldukça uygun olacaktır. Bu anlamda Glamping ev konforunda kamp keyfi olarak da adlandırılabilir.

Günümüzde de kitleler tarafından fazlaca talep edilen ve uygulanan bu tatil çeşidi kapsamında da Glamping Türkiye üzerinde pek çok tatil alanı, bu yapıları oluşturmuş ve ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Similar Posts