Çadır kampı yapmak doğaseverler için gerçekten müthiş bir aktivite, tatil ve ihtiyaçtır. Fakat kampa giderken en gerekli kamp malzemelerini yanınıza alsanız bile bazen ihtiyaçlarınız gereğince yoksun kaldığınız durumlar meydana gelebilmektedir.

Çadır kampı diğer kamp türlerine nazaran daha fazla doğa teması içerir ve konfordansa doğa enerjisini yüklenmeyi, insanın özüne dönmesini sağlar. Bu kapsamda da pek çok kamp alanı ülkemizde mevcuttur.

Kamp yapmak için yanınıza almanız gereken malzemelerde yaz ve kış kampına göre değişiklik göstermektedir. Her iki mevsim için ortak pek çok gereç bulunsa da ayrım yaparak bilgi vermek daha doğru olacaktır.

Yaz Tatilleri İçin

Öncelikle çadır kampınızı hangi bölgede yapacağınızı belirlemelisiniz. Eğer tercih edeceğiniz bölge su kenarı ise korunaklı bir çadır seçerek işe başlayabilirsiniz.

Bunun yanında yaz kampı için gerekli malzemelerde uyku için yere sereceğiniz mat vb. materyaller ve yastık, ince battaniye de önemlidir.

Güvenlik için el feneri, yedek pil, şarj kablosu gibi elektronik aletleri haberleşme adına yanınızda bulundurmanız eğer bir kamp alanı tercih etmediyseniz gerekli olacaktır.

Tutuşturma amaçlı, kâğıt, çıra, çakmak gibi cihazlar da önemlidir. Bunların yanında en önemlilerinden biri olarak mutfak malzemeleri gelmektedir. Çoğu kamp alanında sizlere sunulan ocak ve mutfak özellikleri bulunmaktadır. Sizlerin yapması gereken bunlara ek olarak tava, tencere, tabak, yiyecek ve içecek, çatal, bıçak, çöp poşeti, atıştırmalık, ıslak mendil gibi malzemeleri eklemek olacaktır.

Yaz için vazgeçilmezlerden olan deniz için de bikini, mayo, havlu, güneş kremi, yedek giysi, böcek ilacı gibi malzemeleri de kamp için yanınızda bulundururken duş için şampuan ve duş jelini de yanınıza almayı unutmayınız.

Kış Tatilleri İçin

Kış tatilleri için kamp ihtiyaç listesini inceleyecek olursak da yaz tatili ile benzer malzemeler olacağı söz konusudur. Bu anlamda kamp mutfak malzemeleri listesi ve uyku anlamında yaz tatilinde kullanılan malzemelerin temin edilmesi önemlidir. Sadece ek olarak kışın üşümemek adına ekstra kalın giysiler ve battaniyeler alınması önemlidir.

Bunun yanında kış tatillerinde çadır kullanımı için kamp malzemelerinde tutuşturucular önem arz etmektedir. Çünkü çadırın önünde mutlaka ateş yakarak ısınmak isteyeceksiniz. Bu anlamda hem tutuşturucu hem de ateşin sıçramaması adına bir teneke kutu edinmeniz, kış kampı için oldukça önemli faktörlerden bir tanesidir.

Çadır Kampı Avantajları Nelerdir?

Tüm senenin yorgunluğunu üzerinden atmak ve özü ile buluşmak isteyenler için kamp tatili çok özel bir anlam içermektedir. Bu anlamda diğer tatillere göre de pek çok avantajı bulunmaktadır.

Bu açıdan bakıldığında kamp tatilinde şehrin gürültüsünden uzak ve sakin bir tatil yapmak söz konusudur.

Diğer tatil çeşitleri ile kıyaslandığında otellerde olduğu gibi insan kalabalığı çadır kamp tatillerinde bulunmamaktadır ve bu tatili tercih ettiğinizde kafa dinleme, gürültüden uzaklaşma gibi pek çok avantaja sahip olabilirsiniz.

Çadır Kampı Tatil İçin Uygun Mu?

Çadır kampı tatili sizlerin tatil anlayışlarına göre değer kazanmaktadır. Eğer sizler metropollerin insan yoğunluğundan sıkıldıysanız, sevdikleriniz ile doğa ile baş başa ve özünüz ile bir olabileceğiniz bir tatil istiyorsanız, biraz da macera sever biri iseniz çadır kampı tatili sizin için oldukça uygun bir seçim olacaktır.

Yine doğa ile iç içe olmak fakat rahatınızdan ödün vermek istemiyorsanız da Glamping gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Genel bir yargıya varılacak olur ise doğru zamanda doğru kamp malzemeleri seçilerek yapılan kamp tatili her zaman çok keyifli ve eğlenceli olmaktadır.

Similar Posts